Social & emotional skills a PIAAC na rozcestí

15.12.2025  |  AIVD, Praha

Příspěvek na výroční konferenci AIVD si kladl za cíl představit základní koncepty, s nimiž se ve výzkumu PIAAC pracuje – přenositelné dovednosti, sociální a emoční dovednosti. Věnoval se také možným proměnám šetření PIAAC v plánovaném 3. cyklu výzkumu.
U sociálních a emočních dovedností na rozdíl od dovedností pracovat s informacemi nemusí vždy platit, že více znamená lépe. Optimální úroveň sociálních a emočních dovedností se liší v závislosti na kontextu a v průběhu životní dráhy. Pokud je nejistota klíčovým rysem 21. století, stává se zásadní schopností adaptabilita. Adaptabilita přitom vychází z vyvážené kombinace různých dovedností – jak kognitivních, tak sociálních a emočních – v rámci rozmanité populace. Pro ČR jsou zásadní výzvou zvyšující se rozdíly mezi dospělými s nejnižšími a nejvyššími dovednostmi a vysoká závislost dosaženého vzdělání a dovedností na rodinném zázemí.

Soubory ke stažení:

Druhý cyklus výzkumu PIAAC je realizován v rámci projektu Systémové prostředí k prohlubování kompetencí a je spolufinancován Evropskou unií

Copyright

© 2011 - 2026   |   ÚIV   |   NPI ČR